Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Wyczyść wentylację, to się opłaca !

Wiele firm odpuszcza czyszczenie wentylacji tak żeby zaoszczędzić na kosztach serwisu, jednak może się okazać że chęć uzyskania oszczędności może się obrócić przeciwko nam. Niestety oszczędności są tylko pozorne. Zastanów się nad tym ...

Wentylacja to wymiana zużytego powietrza na świeże czyste powietrze. Jeżeli systemy wentylacji tj. centrale wentylacyjne, kanały wentylacyjne, filtry powietrza są brudne to może się okazać, że system wentylacji nie tylko nie wymienia powietrza na świeże ale rozprzestrzenia drobnoustroje, choroby, wirusy, grzyby, pleśnie etc.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Zacznijmy od zdrowotnych.

Czy słyszałeś może o bakterii legionella pneumofilia nazwa tej bakterii bierze początek od tzw. choroby legionistów która była rozprzestrzeniona kanałami powietrznymi i przyczyniła się do śmierci wielu osób.

To oczywiście jest przypadek skrajny jednak chorób przenoszonych droga brudnych kanałów wentylacyjnych może być bardzo dużo.


Brak odpowiedniej ilości świeżego powietrza może się przyczynić dodatkowo do spadku koncentracji i co za tym idzie spadku efektywności pracy co ma bezpośredni wpływ na wynik finansowy.

Dodatkowo pleśnie grzyby, roztocza mogą być źródłem silnych reakcji alergicznych które znacząco obniżają efektywność pracy, co przekłada się na dużo mniejszy zysk firmy.

W skrajnych przypadkach kiedy osoby często chorują i grupowo biorą zwolnienia lekarskie ma to nie tylko wpływ na zysk ale również może zacząć przynosić znacząca stratę.

Zapewniam nie jest to tani chwyt marketingowy. Naukowcy w USA policzyli jaki wpływ na budżet państwa ma zła jakość powietrza w budynkach biurowych - są to biliony dolarów wydane na świadczenia chorobowe pracowników na zwolnieniu lekarskim.

Czy słyszałeś o zjawisku SBS...?

Sick Building Syndrome - Jest to tzw. syndrom chorego budynku bezpośrednio związany ze zbyt małą ilość powietrza świeżego lub jego słabą jakością.

Czy nadal uważasz że warto odpuścić sobie serwis wentylacji ??

Najczęściej serwis wentylacji sprowadza się do wymiany filtrów w centralach wentylacyjnych. Jest to owszem konieczne ale może być nie wystarczające.

A co z kanałami wentylacyjnymi ?

Rutynowe czyszczenie wentylacji nie rozwiązuje problemu – standardowo używane maszyny nie usuwają nagromadzonych w przewodach wentylacyjnych mikrobów i grzybów. Jednak na rynku pojawiły się urządzenia renomowanej marki Rotobrush, które dzięki zastosowaniu najnowszej technologii są obecnie najbardziej skutecznymi urządzeniami do czyszczenia wentylacji.

Nasza firma wykonuje takie dodatkowe usługi robotem marki Rotobrush. Zobacz film obrazujący działanie systemu Rotobrush