Analiza kosztów eksploatacji

Przed rozpoczęciem inwestycji wykonaj analizę kosztów eksploatacji !

Czasami nie mamy możliwości aby dokonać analizy kosztów eksploatacji systemu grzania, chłodzenia, wentylacji etc. przed realizacją naszej inwestycji.

Na taką sytuację może mieć wpływ wiele czynników:

  • nie mamy odpowiedniej osoby która może się tym zająć
  • nie wiemy od czego zacząć
  • nie uczestniczymy w procesie wyboru rozwiązania dla naszego obiektu
  • czasami nie mamy alternatywy tzn. brakuje nam np. energii elektrycznej lub gazu i nie mamy wielu opcji.

Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że niestety analizy kosztów eksploatacji systemu przed realizacją inwestycji to wciąż rzadkość. Jest to niestety duży błąd zwłaszcza przy większych systemach.


Często właściciela obiektu spotyka przykra niespodzianka po uruchomieniu systemu kiedy okazuje się, że system zużywa bardzo duże ilości energii, lub spora część energii jest niepotrzebnie wytracana.

Zastanów się 2 razy zanim pominiesz ten ważny krok w procesie inwestycyjnym. Taka analiza naprawdę się opłaca !

W końcu systemu są projektowane minimum na 10-15 lat. Jeżeli system jest dobrany prawidłowo to może nawet posłużyć przez 20-25 lat.

Oczywiście jeżeli nie budujemy dla siebie tylko na sprzedaż np. budynki mieszkaniowe zawsze będzie nas interesować głównie kosz inwestycyjny. Jeżeli jednak budujemy dla siebie lub czerpiemy zyski z najmu albo mamy zakład produkcyjny i koszty eksploatacji są kluczowym składnikiem naszych kosztów stałych to warto przeprowadzić taką analizę.

Może się okazać, że nadwyżka inwestycyjna zwróci się już po 2-3 latach a nawet jeżeli okres zwrotu będzie wynosił 5-7 lat to w perspektywie żywotności systemu 15-20 lat oraz ciągle rosnącym cenom energii w nieco dłuższej perspektywie czasu jest to bardzo uzasadnione.

Jeżeli masz wątpliwości czy projektowany system będzie pracował ekonomicznie przemyśl to 2 razy ponieważ potem będziesz ponosić konsekwencje swojej decyzji przez wiele lat.

Skontaktuj się z nami, spróbujemy pomóc wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie zarówno pod względem kosztów inwestycyjnych jak i kosztów eksploatacji.


Często uczestniczymy w spotkaniach z inwestorem oraz projektantem i doradzamy w wyborze najbardziej optymalnych rozwiązań.
Wiele razy okazało się że nasze czasami wydawałoby się drobne zmiany w koncepcji projektowej miały  kolosalny wpływ na późniejsze dużo mniejsze koszty eksploatacji i poprawę bezpieczeństwa pracy całego systemu.

Czasami przy właściwym podejściu można uzyskać wszystko tzn. podobne koszty inwestycyjne, dużo niższe koszty eksploatacji oraz większe bezpieczeństwo i duży komfort.

Oczywiście ostatecznie wiele czynników ma wpływ na wynik końcowy w tym między innymi:

  • Roczne zapotrzebowanie na grzanie, chłodzenie i energię elektryczną obiektu
  • Analiza okresów przejściowych która jest tez bardzo ważna jeśli nie kluczowa.
  • Bezpieczeństwo pracy systemu w przypadku awarii
  • Dywersyfikacja źródeł energii
  • Możliwości przekazywania energii i odzysku ciepła wewnątrz planowanej inwestycji
  • Występowanie równoczesnego zapotrzebowania na grzanie o chłodzenie
  • Dostępność ciepła odpadowego np z procesu produkcyjnego
  • etc


Poniżej przedstawiamy wyniki szybkiej i prostej analizy kosztów eksploatacji, którą wykonasz samodzielnie korzystając z naszego kalkulatora


Kliknij link obok aby wykonać własne obliczenia dla swojego obiektu:   KALKULATOR

Poniższa analiza jest oczywiście uproszczona i wskaźnikowa. W przypadku planowanej inwestycji ilość zmiennych może być większa i wynik może być nieco inny dlatego w przypadku zainteresowania zachęcamy do kontaktu z nami w celu analizy Twojego przypadku !

Poniżej przedstawiamy przykładową analizę rocznych kosztów eksploatacji dla wielu standardowych systemów dostępnych na rynku na podstawie wprowadzonych indywidualnych cen energii dla przypadku konkretnej inwestycji.




Analiza kosztów grzania i chłodzenia



Dodatkowo pokazujemy porównanie rocznych oszczędności wybranych nowoczesnych systemów w porównaniu do standardowych rozwiązań.

Dzięki takiemu podejściu mamy wiele opcji wyboru i nie musimy się ograniczać do jedynego rozwiązania, tylko możemy się skupić na najbardziej optymalnej opcji dopasowanej do naszego obiektu oraz naszych potrzeb.